+27
Under review

New wall tiles

Tytanowy Janusz 7 years ago updated by Seal (Im still alivee) 7 years ago 39

I'm currently redesigning the wall tiles, to make them fit the game graphics.

Image 633


As you probably see, they have a bit more details than mountains and stones. I did that on purpose, to give them some man-made appearance.

I don't have time to do more that 1-2 daily, and we need about 30 of them, so it will take me some time :D

Slowly forward. I also at this time I try to create something interesting that would enriched the ruins.


+3
Under review

We can get rid of upper outline if you want - I have introduced it only because wall was pretty much the same color as the background. Gorgeous by the way.

+7

I can't sleep, because some city services are repairing a pipe on my street...

Well, here are some quick-to-do tiles:

+4

I started making paths. You think I'm going in the right direction and should continue?


This looks great, now go to bed

+1

Możesz zrobić tak, żeby piach był tylko wewnątrz, pomiędzy kamieniami :) Wtedy będzie można je wykorzystać też jako ścieżki na trawie, śniegu, itp.

Też myślałem o tym. Ale poczekam jeszcze co Rez powie. Może bardziej mu będzie odpowiadać to co teraz. Zawsze mogę szybko zedytować to co zrobię.

Sorry for the Polish, but I want no misunderstandings.


Chłopaki - uważajcie na tajle podłogowe - powodem, dla których w nowych mapach ich nie ma jest, że niewiele wnoszą a spowalniają całą grę - na stosunkowo niskiej rozdzielczości mieści się ich przynajmniej 100 na ekranie - to jest 100 sprajtów, które można użyć bardziej pożytecznie.


Nie mówię, że nie warto wcale mieć podłóg, ale starajmy się, żeby było ich możliwie najmniej - lub miały jakiś grubszy sens. Patrzcie jak wyglądają te wszystkie mope.io czy braains.io - puste jak mój portfel, dlatego chodzą nawet na atari :)


Wildsy obecnie wyglądaja bez wątpienia najlepiej ze wszystkich gier IO - ale to się nie przekłada na ruch.


Ścieżka według mnie spoko - można przynajmniej gdzieś nowych graczy poprowadzić.

Rozumiem. W takim razie skończę robić ścieżki i biorę się za obiekty dekoracyjne. Myślę że mógłbym zaprojektować kilka rzeczy związanych ze straganami bo na razie trochę biednie to wygląda :p A co do ruchu w wilds widziałem topic o tym, i myślę że mógłbym pomóc. Po pierwsze sam mam zamiar nagrywać na yt. Ludzie mnie lubią w wildsach i gdybyś gdzieś udostępniał nowe filmy to na start było by wiecej lajków co przekłada sie na pokazywanie w proponowanych na yt. Klitterband tez nagrywa wilds, tak samo swag master 360. Problem w tym ze niewiele o nich wie nawet w wilds. Po drugie mogę popytać kilku youtuberów czy nie chcieli by nagrać tej gry. Mam kilka mocnych argumentów ktore mogą zachęcić taką osobę. Na start wezmę osoby ze średnią ilością subów bo łatwiej jest się dogadać. Jak masz jeszcze jakies pomysły to mów. Myśle że można zwiększyć popularność gry, trzeba tylko dobrze kombinować.

+6

Little update!

Now beer time! :D

Next update will be on monday.

Those tiles could be used as the arcs of a bridge. If you know what i mean

+1

Next week I will add the second floor, so yes, making bridges should be possible as well.

+2

Another update, as I've promised:

:)

Awesome job :)

Looks good :)

+2

Here are old ones:

+1

Number of colors in palette is now about 12 (before it was about 80), so tilesheets should be a bit lighter.

I agree. Current walls have too large resemblance to sand.


What about crumbling walls, and walls with green vines on them?

+2

There are more missing:

I will finish them in next week, because I'm going to be almost offline till saturday :)

+4

How about a prison for Seva?


Corners are done, so there are only few left.

+1

Because I have a lot of work now (and I need some "beer time" once per week), finishing these tiles can take me a while, so be patient :)

So, just to make it clear - I'm still alive, however it looks like :D

Prison joke is funXD i not sad i love it.

+4

All this unused potential...

+1

I agree.I don't care cuz of bump,but all this effort just can't be ignored and remain unnoticed.

agreed 100% i would like to see these walls ingame

+1

that bump tho

You're signature phrase,as always.

Really cool +1

I WANT THEM ლ(◥▶෴◀◤ლ)

I know.Everybody wants it.I know you're hyped,just easy.